KNR Bionik

Roboty sumo

Orion

Robot LegoSumo

Autorzy

Kamila Lis
Karolina Borkowska
Kinga Staszkiewicz

Konstrukcja

Orion to robot do walk sumo zbudowany z klocków Mindstorm. Początkowo ważył 2 kg i miał po dwa sensory światła(do lokalizacji końca planszy oznaczonej białym kolorem) i sensory ultradźwiękowe (do wykrycia przeciwnika). Dla wymagań lekkiej konkurencji Sumo w zawodach Bionikalia, zmniejszono jego wagę do 1 kg i ograniczono ilość czujników do jednego sensora danego rodzaju. Ograniczenia te były dość niekorzystne, ponieważ redukowały możliwość precyzyjnego ustawienia się wobec przeciwnika.

Orion ma napęd na trzy silniki nisko usytuowane z tyłu, na przodzie opiera się na ,,pługu’’. Dodatkowo przymocowano ruchomy pług, który opadał po pierwszym obrocie robota i wydłużał jego zasięg. Jego środek ciężkości był lekko przesunięty do tyłu, ale w momencie spychania przeciwnika przód był dociążany przez drugiego robota. Problem przesuniętego środka ciężkości, (który przyczyniał się do wywracania po podważeniu przez przeciwnika) chciałyśmy zredukować przez doczepienie z tyłu Oriona klapki blokującej upadek.

Oprogramowanie

Program sterujący robotem opiera się na poprzedniej wersji, zredukowany o odjęte czujniki. Robot przez pierwsze pięć sekund jest pasywny. Następnie obraca się w prawo wyszukując przeciwnika. Jeśli robot wykrył cel sprawdza czy nie wyjeżdża na białą obwódkę planszy. Jeśli tak to się cofa przez 1 sekundę, jeśli nie to atakuje przeciwnika. W przypadku zgubienia przeciwnika, robot znów obraca się w prawo skanując plansze w poszukiwaniu wroga.

Robot Orion