KNR Bionik

Roboty sumo

Kajtek

Robot LegoSumo

Autorzy

Natalia Biaduń
Bartosz Nowaczyński

Konstrukcja

Głównym atutem robota Kajtek było zastosowanie kół o średnicy 106 mm i szerokości 62 mm, pochodzących z zestawu numer 8457. Dzięki swoim rozmiarom zapewniają największą powierzchnię tarcia.

Rozmiar kół znacząco wpłynął na konstrukcję robota. Stanowią one główny i największy element całego robota. Niezwykle ważne przy takim rozmiarze kół było dobranie odpowiedniego przełożenia - gdyby było zbyt duże, robot byłby przesadnie wolny i mogłoby to skutkować problemami ze śledzeniem przeciwnika. Z kolei za małe przełożenie mogłoby powodować zbyt mały moment obrotowy na kołach potrzebny do wypchnięcia przeciwnika. Jednym z problemów konstrukcyjnych było takie umieszczenie silników i przełożeń, aby nie dopuścić do awarii układu podczas walki.

Zasada działania i wyniki

Głównym zadaniem lemiesza była ochrona kół przed atakującymi przeciwnikami. Stanowi on centralny i najbardziej wysunięty do przodu element konstrukcji oraz bazę do mocowania czujników natężenia światła odbitego od podłoża. Dwa czujniki ultradźwiękowe zostały ułożone w układzie V i po znalezieniu przeciwnika pozwalały robotowi mieć go na celowniku aż do końca walki.

Robot zajął trzecie miejsce w zawodach Bionikalia 2013.

Robot Kajtek