KNR Bionik

Projekty

Bionikalia 2015

Ogólnopolskie zawody robotyczne LEGOOgólnopolskie zawody robotów sportowych „Bionikalia 2015” zostały przeprowadzone 12 grudnia 2015 roku w budynku Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W zawodach wzięło udział 47 drużyn i 59 robotów: 20 Linefollower, 21 Sumo Light, 18 Sumo eXtreme. Przybyli do nas uczniowie i studenci z całej Polski. Mapka obrazuje miasta, z których przybyli nasi goście.


To była już druga edycja ogólnopolskich zawodów robotów sportowych przeprowadzonych przez nasze Koło. Korzystając z doświadczeń z roku 2014 zorganizowaliśmy zawody, których zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Goście zaskoczyli nas fantastycznymi konstrukcjami.


W kategorii Linefollower można było zaobserwować dwa skrajnie różne podejścia do podążania za linią: szybie i niedokładne oraz bardzo dokładne, ale powolne. Zauważyć można było też tendencję do budowy długich robotów, które dzięki swoim wymiarom mogły pozostawać nad śledzoną linią pomimo mało dokładnego sterowania kierunkiem jazdy.


Bardzo ciekawe konstrukcje można było zaobserwować w konkurencji Sumo eXtreme. Dużo konstrukcji wyposażonych były w dwa mikrokomputery oraz przynajmniej cztery silniki. Ciekawym rozwiązaniem były roboty, które rozkładały się po starcie, zwiększając swoje rozmiary.


Przebieg rozgrywek był komentowany na żywo przed członków kabaretu Hyrki. Zawodom towarzyszyła prezentacja projektu pary robotów mobilnych NetForce oraz pokaz drukarek 3D przygotowany przez firmę 3DMaxbaum.


Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie oraz gratulujemy zwycięzcom zajęcia miejsc na podium. Ogromne podziękowania należą się też Władzom Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych za umożliwienie nam przeprowadzenia zawodów oraz Rektorowi Politechniki Warszawskiej za wsparcie finansowe w ramach Grantu Rektora PW dla Kół Naukowych.


Dziękujemy też patronom: Wydziałowi Elektroniki i Technik Informacyjnych, Telewizji TVPW oraz Radiu Kampus. Podziękowania należą się też sponsorom: 3DMaxbaum, Orapi, Botland, Giovanni Rubino, Subway, Mikrokontroler.pl, TwójRobot, Atende Software, CocaCola i Sas.


Finaliści LinefollowerFinaliści Sumo eXtremeFinaliści Sumo light


Koordynator

Izabela Dusza

Organizatorzy

Adam Kowalewski
Adrian Terwiński
Aleksander Brzozowski
Aleksandra Karbarczyk
Anna Wujek
Bartosz Boczek
Bartosz Kaczor
Bartosz Rajkowski
Bartosz Świstak
Daniel Giełdowski
Dawid Kaczmarek
Dawid Seredyński
Jakub Pankiewicz
Jan Figat
Katarzyna Olszewska
Karol Niedzielewski
Karolina Borkowska
Kamil Foryszewski
Kamila Lis
Kinga Staszkiewicz
Łukasz Korpal
Maciej Radzimirski
Maciej Stefańczyk
Maciej Węgierek
Magdalena Kula
Maksym Figat
Michał Dębski
Michał Kowalewski
Mikołaj Kamionka
Oskar Onuoha
Paweł Rybak
Piotr Frysz
Piotr Kuc
Piotr Łukaszewicz
Piotr Sykulski
Przemysław Krajewski
Radosław Białobrzeski
Rafał Jagielski
Tomasz Ferens
Wiktor Ślęczka
Wojciech Dudek
Wojciech Węgierek