KNR Bionik

Projekty

Bionikalia 2008

Ogólnopolskie zawody robotyczne LEGO


Zawody odbyły się 2-go grudnia 2008 w Auli Gmachu Fizyki PW. Celem projektu była organizacja drugiej już edycji zawodów robotów „Bionikalia”, jako kontynuacji ubiegłorocznego projektu „Follow the Line 2007”.

Członkowie Koła postanowili kontynuować formułę zawodów z roku ubiegłego – zadaniem uczestników było skonstruowanie robota, który przejechałby wyznaczoną na podłodze trasę (wyklejoną białą taśmą izolacyjną) w możliwie najkrótszym czasie.


Edycja 2008 została zorganizowana z jeszcze większym rozmachem – na zawodach stawiły się 23 zespoły z całego kraju. Wiek uczestników był bardzo zróżnicowany – udział wzięli zarówno gimnazjaliści, jak i trzydziestolatkowie. W tym roku trasa zawodów była jeszcze bardziej zróżnicowana – składała się z trzech odcinków specjalnych: prostych i łagodnych zakrętów, skrzyżowań i odgałęzień zataczających okręgi do miejsca odgałęzienia oraz linii przerywanej.

W trakcie zawodów został przeprowadzony konkurs na „Innowacyjny projekt” – w którym specjalnie powołana komisja (składająca się z pracowników naukowych PW) brała pod uwagę: innowacyjność/pomysłowość, poziom wykonania/samodzielność oraz przydatność w życiu codziennym.

Bionikalia 2008 przyciągnęły dużą uwagę mediów – relacje z zawodów ukazały się w serwisach informacyjnych TVP1 „Teleexpress” i „Wiadomości”, w porach największej oglądalności. Bardziej obszerne relacje zostały przedstawione w programie Polak Potrafi na kanale TVN Turbo. Informacje o zawodach znalazły się także w prasie (nasz wydziałowy „Oscyloskop”) i radiu (AntyRadio, Radio Aktywne).


Ogromne podziękowania należą się Dziekanowi Wydziału Fizyki PW za udostępnienie Auli. Projekt został dofinansowane przez Radę Doktorantów PW, a także wsparty przez firmy: PROPOX, TwojRobot.PL oraz Bank PEKAO SA. Nagłośnienie było zapewnione dzięki uprzejmości wydziałowego klubu Amplitron, który wypożyczył nam potrzeby sprzęt.

Roboty:

Koordynator

Krystian Marek
Paweł Poławski
Piotr Trojanek
Tomasz Winiarski