KNR Bionik

Projekty

Bionikalia 2007

Ogólnopolskie zawody robotyczne LEGO


6-go grudnia 2007 roku zorganizowaliśmy zawody robotów sportowych podążających za linią. Było to pierwsze wydarzenie tego typu w Politechnice Warszawskiej oraz jedno z pierwszych w Polsce. Impreza odbyła się na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych przed aulą 133.


Wydarzenie było skierowane do studentów, uczniów oraz dużych i małych dzieci. Roboty biorące udział w zawodach były głównie autorskimi konstrukcjami zawodników. Pojawiło się też kilka robotów zbudowanych na bazie zestawów Lego Mindstorms. Każdy robot biorący udział w rozgrywkach był urządzeniem w pełni autonomicznym. Organizatorzy nie dopuszczali możliwości zdalnego sterowania pojazdami.


Trasa wyścigu wyznaczona była na podłodze białą taśmą izolacyjną i została podzielona na odcinki specjalne o różnym stopniu trudności. Roboty podążały za linią od startu, przez kolejne odcinki specjalne, do mety. Celem było pokonanie trasy w najkrótszym czasie.


Rozgrywki były oceniane przez sędziego oraz komentowane na żywo przez organizatorów. Aby umożliwić wygodną obserwację widowiska dla wszystkich gości, przebieg zawodów był nagrywany, a obraz z kamery wyświetlany na dużym ekranie.


Zawody spotkały się z dużym zainteresowaniem młodych konstruktorów, którzy zaskoczyli organizatorów różnorodnością konstrukcji, a także pomysłowością w projektowaniu algorytmów sterowania.


Koordynator

Tomasz Winiarski

Organizatorzy

Paweł Poławski
Krystian Marek
Piotr Trojanek
Krzysztof Sielewicz
Tomasz Kornuta
Maciej Skrzypkowski
Marek Majchrowski
Michał Walęcki