KNR Bionik

Projekty Arduino

ROB

Robot Micromouse

Autorzy

Adam Kowalewski

ROB to robot typu Micromouse, którego głównym celem jest pokonywanie labiryntu. Robot jest opartyna napędzie różnicowym, a także wyposażony w zestaw czujników, które pomagają poprawnie lokalizować się w środku labiryntu.

Rob

Główne założenia

Jednym z głównych założeń jest utworzenie robota typu Micromouse. Aby dojść do tego stanu, potrzebne jest utworzenie platformy, najlepiej o napędzie różnicowym, wraz z biblioteką, którą umożliwia realizację dokładnych przemieszczeń. Jest to ważne ze względu na regularną budowę labiryntu. Kolejny postawiony cel to zaimplementowanie algorytmu przeszukiwania labiryntu w jak najkrótszym czasie. Robot nie wie nic więcej na temat labiryntu oprócz tego, jakie ma on wymiary. Nie mniej ważnym zadaniem jest stworzenie wygodnej formy komunikacji z robotem, najlepiej bezprzewodowej, by bez dodatkowych komplikacji sterować zdalnie Micromousem, czy pobierać od niego dane.

Osiągnięcia

Na chwilę obecną udało się zbudować platformę wraz z zestawem czujników. Robot wyposażony jest w dwa silniki DC, które sterowane są przy użyciu modułu z mostkiem H. Informację zwrotną z silników uzyskuje się dzięki enkoderom. Informację o położeniu i odległości ścian labiryntu dostaje się dzięki czujnikom odległości. Jednostką zarządzającą robotem jest mikrokontroler AVR, wbudowany w płytkę Arduino UNO. Micromouse zasilany jest z akumulatora typu Li-Po o bardzo dużej pojemności, który umożliwia długą pracę robota. Komunikacja ze światem zewnętrznym odbywa się przy pomocy modułu Bluetooth, który działa bardzo dobrze dla niewielkich odległości. Dzięki temu możliwe jest wydawanie rozkazów i pobieranie dane z czujników.

Potencjał projektu

Główną motywacją do stworzenia Micromouse’a była chęć wystawienia go na zawody robotyczne, by sprawdzić zdobyte umiejętności w zakresie tworzenia robotów i ich programowania. Innym, nie mniej ważnym celem, jest udostępnienie go w celu promocji uczelni podczas różnych imprez. Robot może być sterowany przez operatora lub autonomicznie pokonywać labirynt. Dzięki temu robot ma duży potencjał zarówno podczas zawodów robotów, jak i jako atrakcja podczas różnego rodzaju imprez.